Här kommer du till vår bokningssida

Simträningsgrupper

Vi i HS är till för alla! 

Vi jobbar ständigt med att få alla barn och ungdomar att underhålla och utveckla sin simning. Målsättningen för Simträningsgrupperna är att skapa förutsättningar för att kunna träna simning och utöka sin kondition men även den så viktiga simtekniken.

 

Simträningsspåret är i dagsläget 11 grupper med åldersintervallet på 12-25 år. Grupperna vi har är uppdelade i ålder, kunskap och tävlingsintresse. Alla våra grupper har närvarokrav och för att få utveckling i sin simning så krävs kontinuitet.

 

Innan varje lektion har vi uppvärmning för att stärka de delar av kroppen och få gång rörligheten som gör det mer skonsamt att simträna. Vi ber simmarna att hantera våra redskap ordentligt och bra då vi inte vill att de ska skada sig, varandra, eller att något ska gå sönder om man kan undvika det.

 

Förkunskap: 

- Kunna simma 200 meter på djupt vatten, därav 50 meter ryggsim med pendlande armar. 

Dirma
Idrottsrabatten
Svenska Spel Gräsroten
Malmsten
Swedbank
Filborna Arena
Speedo
Sally Bauerskolan
Sparbanksstiftelsen Skåne
Scandic
Fremlab
Helsingborgshem
Zoegas
Alternativ Trafik
Reprografen
Clarion Grand
Elite Hotels
Hr Björkmans Entrémattor
Fest & Tält
Best Solutions
Eiffage Infra-Nordic

Vi samarbetar med

DirmaIdrottsrabattenSvenska Spel GräsrotenMalmstenSwedbankFilborna ArenaSpeedoSally BauerskolanSparbanksstiftelsen SkåneScandicFremlabHelsingborgshemZoegasAlternativ TrafikReprografenClarion GrandElite HotelsHr Björkmans EntrémattorFest & TältBest SolutionsEiffage Infra-Nordic